W ciągu ostatnich 8 lat oszczędności Polaków wzrosły o około 70% – to jeden z najlepszych wyników na Starym Kontynencie. Do europejskiej czołówki wciąż nam jednak daleko.

Jak wynika z raportu Związku Banków Polskich, Polacy – na tle innych krajów Europy – wciąż wykazują stosunkowo duże przywiązanie do gotówki i depozytów, czyli najniżej oprocentowanych, ale i najbezpieczniejszych form oszczędności.

Według danych OECD ich łączny udział w statystycznym portfelu wynosi 47%. To bardzo dużo, w szczególności, gdy spojrzymy na kraje bardziej rozwinięte takie jak Szwecja czy Holandia, w których udział gotówki i depozytów w oszczędnościach w ostatnim roku wyniósł odpowiednio 13,8% i 16,8%. Co ciekawe, mniej gotówki w portfelach mają od nas także Węgrzy, którzy w tej postaci akumulują jedynie 27% oszczędności – wyliczają autorzy raportu.

Dodają, że niestety, wysoki udział gotówki i depozytów w strukturze naszych oszczędności oznacza mniej środków możliwych do przeznaczenia na korzystniej oprocentowane formy oszczędzania. Takie jak chociażby fundusze inwestycyjne czy emerytalne.

 

Daleko nam do zachodniej Europy

 

Z raportu „InfoKREDYT: Oszczędzanie” wynika, że co prawda nasze dochody rosną, a wraz z nimi nasze oszczędności, jednakże, ich wartość w przeliczeniu na jedną osobę wciąż jest relatywnie niewielka.

Według danych OECD, która w swoich szacunkach uwzględnia także wartość aktywów na rynku kapitałowym, oszczędności przypadające na jednego obywatela wynoszą obecnie ponad 29 tysięcy dolarów. Oznacza to, iż na przestrzeni ostatnich 8 lat poziom oszczędności zwiększył się w Polsce o około 70%. Wzrost ten jest jednym z najwyższych obserwowanych w Europie – podkreślają przedstawiciele Związku Banków Polskich.

W tym samym czasie, Holendrzy pomnożyli swoje oszczędności o około 44%. A Szwedzi o 51%, czyli o około 20 punktów procentowych mniej niż Polacy.

Patrząc jednak pod względem wartości zgromadzonych środków wciąż daleko nam do zamożniejszych krajów Europy zachodniej. Dla porównania na jednego Holendra przypada 175,7 tys., Szweda 150 tys., a Brytyjczyka 141 tys. dolarów oszczędności, czyli ponad czterokrotnie więcej niż na obywatela Polski. Więcej oszczędności per capita mają od nas także Czesi, Węgrzy, czy nawet Grecy . Odpowiednio 41,5 tys., 36,2 tys., 41,8 tys. dolarów – wyliczają autorzy raportu.

 

Jesień w pełni rozkwitu.  Liście mieni się różnymi barwami w tym…złotymi.

Jesień przeminie – blask metali szlachetnych, zostanie.

Jeżeli więc lubisz ten blask i chcesz go więcej, skorzystaj z magicznej pory aby zakupić metale szlachetne z dodatkową premią w swoim Depozycie.

Akcja jest ważna tylko dla zakupów, które zostaną dokonane poprzez zalogowanie się do Panelu Klienta w dniach od 15.10.2018 do 15.11.2018 poprzez kliknięcie na „Kupuję teraz“.

Zarejestruj się, zrób zakup aby jesień dobrze się dla Ciebie kojarzyła.

 


Wiesław Moroz

"Sama wiedza nie wystarczy, trzeba ją jeszcze stosować... Chęci nie wystarczą, trzeba działać." - Autorski blog o możliwościach jakie daje Nam Internet w kwestii technologii, innowacji oraz zarabiania online. Informacje zawarte na blogu wieslawmoroz.pl oraz załącznikach oparte są na danych uzyskanych z ogólnie dostępnych źródeł , nie gwarantują osiągnięcia jakichkolwiek rezultatów i właściciel bloga nie ponosi odpowiedzialności za skutki powstałe w wyniku wykorzystania informacji zawartych na stronie.

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
Przeczytaj inne:
Czy kobiety interesują się kryptowalutami?

Zamknij