Polska kupiła w wakacje 9 ton złota

 

Narodowy Bank Polski kupił latem 9 ton złota – wynika z danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Dziennik „Financial Times” informuje, że NBP kupił złoto w dwóch transzach: dwie tony w lipcu i 7 ton w sierpniu. Dziennik podkreśla, że to pierwszy zakup złota przez kraj członkowski Unii Europejskiej od 1998 roku.

 
 

„Financial Times” pisze, że w tym roku najwięcej złota kupowały banki centralne – w sumie 264 ton kruszcu. To największe zakupy złota od sześciu lat – wynika z raportu firmy doradczo-analitycznej Macquarie Group.

Cena złota spadła w tym roku o 10 procent, pod presją silnego dolara i rosnącej rentowności amerykańskich obligacji. Inwestorzy mniej są zainteresowani w lokowaniu swoich zasobów w złoto lub inne metale szlachetne. Natomiast dla banków centralnych złoto to coraz bardziej atrakcyjna lokata alternatywna od dolara i innych walut – podkreśla raport Macquarie……

 

 

Co ciekawe, Rosja też nie próżnuje. Jakaś zbieżność?

 

Rosyjski bank centralny powiększył w lipcu swoje rezerwy złota o 26,1 tony. Według danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego opracowanych przez Bloomberga łącznie ma już zgromadzone ?…..2170 ton.

Ostatni raz Rosja dokonała tak dużego zakupu w listopadzie zeszłego roku. Według informacji opublikowanych na stronie banku centralnego, rosyjskie zapasy złota zostały wycenione na 77,4 miliarda dolarów.

W kwietniu i maju Rosja pozbyła się sporej części papierów wartościowych i w zamian kupiła więcej złota, co doprowadziło do spekulacji, że kraj ten pozbywa się amerykańskich aktywów, aby uchronić się przed rosnącym ryzykiem coraz ostrzejszych sankcji. „Złoto to stuprocentowe zabezpieczenie przed ryzykiem prawnym i politycznym” – powiedział wtedy pierwszy zastępca prezesa banku centralnego Dmitrij Tulin.

 
 

– To bardzo mądre posunięcie Putina – powiedział w rozmowie z Bloombergiem Jim Rickards, autor i redaktor newslettera Strategic Intelligence. – Rosja jest na wojnie finansowej. Pozbywają się dolarów i inwestują je w złoto. To zabezpiecza ich środki przed zamrożeniem w wyniku sankcji – dodał.

Przed tygodniem rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow stwierdził podczas wizyty w Turcji, że rola dolara jako światowej waluty handlowej spada, a Rosja od pewnego czasu bada możliwości wykorzystywania walut narodowych w handlu z Turcją oraz innymi krajami…..


Wiesław Moroz

"Sama wiedza nie wystarczy, trzeba ją jeszcze stosować... Chęci nie wystarczą, trzeba działać." - Autorski blog o możliwościach jakie daje Nam Internet w kwestii technologii, innowacji oraz zarabiania online. Informacje zawarte na blogu wieslawmoroz.pl oraz załącznikach oparte są na danych uzyskanych z ogólnie dostępnych źródeł , nie gwarantują osiągnięcia jakichkolwiek rezultatów i właściciel bloga nie ponosi odpowiedzialności za skutki powstałe w wyniku wykorzystania informacji zawartych na stronie.

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
Przeczytaj inne:
Na co obecnie „przerzucają” się inwestorzy

Zamknij